Zajistíme, aby byla venkovní sauna krásná i po letech

venkovní sauna

Zdálo by se, že konstrukce sauny není žádná věda. Jestliže si ale chcete užívat odpočinku ještě spoustu let poté, co si ji pořídíte, nesmí se zanedbat žádná maličkost. Jak docílíme toho, aby vám naše venkovní luxusní sauna sloužila pořád stejně jako nová? Přečtěte si více o naší práci.

Na detailech záleží

Základem venkovní sauny je dobře izolovaná stavba. Kromě velkých dřevěných ploch je potřeba také pečlivě přidat menší kulaté, oválné nebo hranaté segmenty sauny, tzv. dýnka, které uzavírají tvar sauny. Pro jejich výrobu existují dva postupy.

První způsob je vyrobit dýnko z tenčího, 28–35 mm tlustého materiálu a zevnitř podepřít kontra-latěmi (prkny vedoucími odspodu nahoru). Tento způsob má své výhody – sudová sauna je mnohem lehčí a manipulace s ní je při stavbě jednodušší.

Při druhém způsobu, který při výrobě sauny používáme my, mají dýnka stejnou tloušťku jako plášť sauny, tedy 42 mm. Tato technologie je sice náročnější na množství materiálu i na konstrukční dovednosti, ale vyplatí se. Sauny bez kontralatí mají mnohem čistější design a jsou krásnější. Náročnější stavění sauny se odrazí i v její kvalitě a životnosti.

Neviditelné vruty 

Fixujeme také každý segment stěny k dýnku, což sice mírně prodlužuje proces stavby, ale výhody, který tento způsob přináší jsou neoddiskutovatelné. Dbáme také na pečlivé zavrutování jednotlivých částí sauny takovým způsobem, aby vruty nebyly vidět. Viditelné vruty jsou nejen nevzhledné, ale jsou navíc pod vlivem povětrnostních podmínek a po čase začnou rezivět a mohou svou korozí poškodit samotné dřevo.

neviditelné vruty

Vruty také zabrání tomu, aby se jednotlivé díly dřeva nekroutily kvůli změnám teploty. K tomu totiž může dojít i přesto, že používáme odolný cedr. Díky vrutům se nemusíte bát ani nevzhledných mezer, které se obvykle tvoří vlivem sezonního vysychání dřeva.

Kvalitní dřevo je základ

Všechna naše snaha by přišla vniveč, kdybychom nevyužívali kvalitní severské dřevo. Cedr je velmi pevný a dřevo po připevnění vrutu méně praská a lépe drží. O něm se můžete dočíst v našem další článku o materiálech pro sudovou saunu.

Výsledkem naší práce a léty prověřených technologií je delší životnost. Venkovní sauna pak oplývá jednoduchou krásou a funkčností. Vice informací naleznete také na sociálních sítích.

cedrové dřevo

Přečtěte si také