Z jakého materiálu může být venkovní sudová sauna?

Cedrové dřevo venkovní sudová sauna

Láká vás venkovní sudová sauna, ale nejste si jistí, z jakého materiálu by měla být? Pojďme si představit ty nejdůležitější praktické výhody jaké mohou nabídnout smrková nebo cedrová sauna.

Do cedrového dřeva se zamilujete

Vlastnosti cedru určitě oceníte. Obsahuje esenciální oleje, díky kterým bude venkovní cedrová sauna úžasně provoněná a bude mít příznivý vliv na váš fyzický i psychický stav. Léčivé účinky má také díky přítomnosti přírodní antibiotik. O pozitivech cedru jsme vám už povídali také v článku Nechte se překvapit léčivými účinky cedrového dřeva.

Díky obsahu antiseptických látek a silic je méně náchylné k napadání škůdci. Při střídání ročních období a různých teplot je také odolnější – nerozpíná ani nesmršťuje se tak moc jako jiné druhy dřev. Prasklinky ve struktuře cedrového dřeva jsou menší a dřevo působí luxusnějším dojmem. Nemá žádné suky, má krásnou kresbu dřeva a širokou barevnou rozmanitost od tmavě hnědé až po světlou máslovou barvu.

Cedr je odolnější vůči vlhkosti, rozmarům počasí i škůdcům. Má ještě jednu zásadní výhodu. Roste daleko na severu a díky tomu má mnohem hustější letokruhy než dřevo ze střední Evropy. Výsledkem je lepší pevnost, stabilita a delší životnost. Venkovní sudová sauna vám tedy bude sloužit po dlouhá léta, a i po letech bude stejně krásná, jako když jste si ji pořizovali.

Smrkové dřevo je typické svým vzhledem

Dřevo ze skandinávského smrku se při výrobě saun využívá nejčastěji a je cenově dostupnější. Oproti našemu smrku roste déle a v mnohem chladnějších podmínkách, proto je dřevo skandinávského smrku hustější a odolnější.

Díky krutějším přírodním podmínkám roste mnohem pomaleji, je pevnější, má menší suky a v neposlední řadě je díky jemnějším a výraznějším letokruhům esteticky zajímavější.

Je oblíbené i díky své typické pryskyřicové vůni. Dřevo smrku je jedno z nejsvětlejších, má téměř bílou barvu se žlutými tóny. Pokud hledáte cenově výhodnější variantu, než je cedr, pak je severský smrk optimální varianta.

A jak se rozhodnete vy?

Cedrové dřevo se považuje za luxusní materiál a má vyšší cenu. Není to ale příplatek za luxus, ale za opravdu kvalitní dřevo, které vám bude sloužit dlouhá léta. Se smrkovým dřevem ušetříte, ale přijdete o léčivé účinky, které byste zažili při odpočinku v sudové sauně z cedru. Pokud máte jakékoliv dotazy, nebojte se nám ozvat skrze náš formulář. Pro aktuální nabídky doporučujeme sledovat také náš instagram a facebook.

Přečtěte si také