Poznejte účinky metličkování v sauně

metlickovani v saune

Víte, na co je metličkování v sauně dobré? Seznámíme vás s úžasnou procedurou i s konkrétními účinky metliček a poradíme, jak na to. Věříme, že si tuto metodu oblíbíte stejně jako my.

Co je to metličkování

O blahodárných účincích sudové sauny vás už nemusíme informovat, určitě je všechny znáte. Metličkování tyto účinky posouvá na další úroveň – pomůže vám probudit mysl, tělo i duši. Má antiseptické, antibakteriální a desinfekční účinky. Podporuje imunitu, dýchací a nervový systém, uvolňuje svaly a předchází křečím, povzbuzuje krevní oběh a napomáhá regeneraci celému organismu.

Při metličkování se během sauny mává a masíruje svazky mladých větviček. Díky teplu a vlhku se z nich uvolňují vonné silice, které vám pomohou při regeneraci. Využít můžete různé druhy metliček, z nichž každá vám přinese o něco jiný zážitek.

Březová metlička

Bříza se při metličkování používá nejčastěji a má spoustu příznivých účinků. Obsahuje esenciální oleje, taniny, vitamin C a provitamin A. Pomáhá při bolestech svalů, kloubů a napomáhá regeneraci těla po fyzické námaze.

Úžasný je její vliv na pokožku – čistí ji, pomáhá při tvorbě vyrážek, urychluje hojení ran a odřenin a kůže je po metličkování břízou jemnější a elastičtější. Pomůže i vlasům – posiluje vlasové kořínky a pomáhá bojovat s lupy. Vůně břízy má uklidňující účinek, zlepšuje náladu a její inhalací podporujete a pročišťujete své plíce.

Dubová metlička

Dub je silný protizánětlivý pomocník a pomáhá snižovat krevní tlak. Jeho vůně zklidní vaše podrážděné nervy po náročné psychické i fyzické aktivitě a uleví od stresu. Dubové metličky také pomáhají při některých onemocněních kůže nebo při boji s mastnou pletí.

Lipová metlička  

Pokud cítíte, že na vás leze nějaká nemoc, rozhodně sáhněte po lipové metličce, která uklidní celé vaše bolavé tělo. Vůně lípy dokonale odstraňuje bolest hlavy a snižuje teplotu, uklidňuje, rozšiřuje průdušky a pomáhá při onemocnění plic. Lipová metlička má také močopudný účinek, urychluje pocení a hojí rány.

 

Olšová metlička

Podobně jako lipové, tak i olšové listy vám pomohou při nachlazení a vysokých teplotách. Jsou silným antioxidantem, podporují činnost mozku a příznivě působí na kardiovaskulární soustavu. S olšovou metličkou ulevíte také bolavým nohám, kloubům a svalům a pomůže vám při boji s revmatismem.

Jehličnaté metličky

Z jehličnatých metliček se nejvíce využívá jedle. Všechny vám ale rozhodně zvýší krevní oběh ve svalech i ve vnitřních orgánech. Využívají se na zvláštní masáž, protože jemně dráždí kůži a stimulují pocení. Pichlavých jehliček se ale nemusíte bát, metlička při přípravě ve vroucí vodě změkne. Často se přidávají také do březové nebo dubové metličky.

jehličnatá metlikča

Kopřivová metlička

Stejně jako jehličnany má dráždivý účinek na kůži také kopřiva. Používá se při bolesti v kloubech, svalech nebo dolní části zad. Má silný lokální dráždivý a protizánětlivý účinek, je dobrá na revmatismus a dnu. Před použitím kopřivové metličky ji nezapomeňte položit na pár vteřin do horké vody, aby se její dráždivé účinky zmírnily.

Jak získat metličky

Metličku si zvládnete sami vyrobit prakticky ze všech stromů a keřů, které jsou dostatečně ohebné a nevylučují nebezpečné látky. Nejlepší službu vám udělají během sezony, kdy jsou lístky čerstvé a plné prospěšných látek. Po natrhání se lístky nechají týden oschnout (ale ne úplně vyschnout) a zavazují se do metly.

Druhou možností, jak si vyzkoušet kouzlo metličkování, je koupit si už připravené metle.

A co vy? Zkoušeli jste už metličkování na vlastní kůži?


Pokud máte nějaké dotazy, nebojte se nám ozvat skrze náš formulář. Pro aktuální nabídky doporučujeme sledovat také náš instagram a facebook.

Přečtěte si také